Učitelji geografije na Lipovškovem taboru, Bela krajina 2024

Društvo učiteljev geografije Slovenije je 11. in 12. oktobra 2024 v osnovni šoli Belokranjskega odreda Semič organiziralo tradicionalni seminar Lipovškov tabor – Bela krajina 2024, ki se ga je udeležilo 83 učiteljev geografije.

Prvi del seminarja je bil izveden na daljavo, in sicer prek ankete, s katero so organizatorji želeli dobiti vpogled, v kolikšni meri in na kakšen način se učitelji pri svojem pouku spopadajo s poučevanjem tematik o Beli krajini.

Pred šolo je učitelje čakal prisrčen sprejem z belokranjsko pogačo ter izdelki na Belokranjski tržnici. Po uvodnih nagovorih predsednice DUGS Nataše Mrak, županje občine Polone Kambič in ravnatelja šole Tomaža Pavlakoviča so se v prostorih šole začela predavanja o aktualnih geografskih tematikah lokalnega okolja in širše.

 

Dr. Dušan Plut je predstavil geografski pogled na Belo krajino, dr. Karel Natek  nekaj zanimivih dejstev o letošnjih naravnih nesrečah po svetu, o statističnih podatkih in metodologiji na primeru cen nepremičnin v Ljubljani in Beli krajini pa je spregovoril dr. Branko Pavlin. Kako je bilo v Semiču nekoč v primerjavi z današnjimi časi, je prikazal dr. Matej Gabrovec.   

S področja šolske geografije so kolegi predstavili nekaj uporabnih primerov dobre prakse –  Barbara Trnovec in Vlasta Lipovec sta poročali o povezovanju šol v Črnomorskem povodju, Franc Malečkar in Edgardo Mauri sta z zanimivimi poskusi prikazala hidrološki cikel in vpliv podnebnih sprememb nanj, dr. Jurij Senegačnik je s svojimi posnetki iz zraka ponudil nekoliko drugačno perspektivo Bele krajine, dr. Tatjana Kikec je spodbudila k mladinskemu raziskovalnemu delu ter predlagala, kako se ga lotiti.

V poznih popoldanskih urah je sledila predstavitev belokranjske kulturne dediščine. Metka Starešinič je pripravila delavnico izdelovanja belokranjskih drsank (barvo z jajc je potrebno spraskati oziroma zdrsati), ki je potekala ob ubranih zvokih tamburaške skupine Carmen Cord iz Metlike pod umetniškim vodstvom Mateja Matkoviča.

Program tabora je dostopen na povezavi: https://www.drustvo-dugs.si/files/2024/10/VABILO-Bela-krajina.pdf

Drugi del večera se je nadaljeval ob zabavnem geografskem kvizu, ki ga že nekaj let pripravlja in vodi Matej Matkovič. Smeha in zabave ni manjkalo.

V soboto je sledil terenski del programa. Po ogledu Muzejske hiše Semič, ki ima odlično pripravljene zbirke o Beli krajini, in ogledu središča naselja pod vodstvom Jasne Hrastar je vodenje prevzel domači učitelj geografije Matej Matkovič. V lepem sončnem vremenu so učitelji prehodili del Kraške učne poti od Lebice do Krupe. Pot je vodila od kamnitega gozda, vodne kraške jame Lebice do izvira Krupe, nato pa mimo cerkve sv. Trojice na Vinjem vrhu, steljnikov in jame Malikovec do Semiča. Del Bele krajine je bilo v dveh dneh mogoče dodobra spoznati.

Povezava do galerije tabora: https://dugs.splet.arnes.si/fotogalerija/nggallery/all/lipovskov-tabor-bela-krajina-2024

Prispevek pripravila Nataša Mrak

Fotografije prispevala dr. Tatjana Kikec

(Skupno 306 obiskov, današnjih obiskov 1)